365 GÜN: DÜNYAYI DOLAŞARAK ÖĞRENDİĞİM 20 ŞEY

18

Oca
2019
365 Gün: Dünyayı Dolaşarak Öğrendiğim 20 Şey
Posted By :Cyp FELIX / 405 239

Dünyayı dolaşmak için çok paranız olmasına gerek yok. Eğer gerçekten çok isterseniz az bir bütçeyle birçok yere seyahat edebilirsiniz.

1)Hayallerimizi gerçekleştirmek bizim elimizde
Sadece hayalden ibaret gibi görünen isteklerinizin aslında ne kadar kolay gerçek olabileceğini görüyorsunuz. Yola çıkmayı ertelemeyin, hayallerinize ulaşın. Eğer hiç yola çıkmasaydım şu an size hayallerimi anlatıyor olurdum.

2)Bu kocaman dünyada neden bu kadar küçük bir alana hapsolayım
Hiç düşündünüz mü, dünya haritasında bulunduğunuz konum ve gidebildiğiniz en uzak yer neresi? Dünyada o kadar güzellik varken neden kendimizi tek bir yere hapsediyoruz. Dünyayı dolaşmaya, karşınızdaki dağın arkasına geçerek bile başlayabilirsiniz.

3)Dünyanın diğer ucundaki bir insan size benzeyebilir
Dünyayı gezerken, tanımadığınız, bilmediğiniz bir ülkede tesadüfen denk geldiğiniz bir insanın size ne kadar benzebileceğini görüyorsunuz.

4)Otostop korkulacak bir şey değil
Herkes gibi ilk otostop denemelerimde korkularım olsa da zamanla otostopun bir kültür olduğunu, yeni insanlarla tanışmanın ve kolay seyahat etmenin bir aracı olduğunu öğrendim.

5)Yükü hafif tutmak
Az eşya, az dert, az kaygı, kısacı her şeyinizi az alın. Çantanız, kafanız, gönlünüz rahat olsun. Her açıdan yükünüzü hafif tutmalısınız.

6)Konaklama sorun değil
Belki de dünyayı dolaşırken en çok sorun edilecek şeylerden biri konaklamadır. İnanın dışarda da kalsanız, havalimanında, tren garında, telefon kabininde, nerede olursanız olun sabaha mutlu uyanıyorsunuz. Ayrıca Couchsurfing gibi uygulamalar sayesinde birinin evinde misafir olarak ücretsiz ve konforlu konaklayabilirsiniz.

7)Gezerken para kazanmak mümkün
Gittiğiniz ülkelere göre para kazanma yöntemleriniz değişiklik gösterebiliyor. Meyve, sebze toplayarak, balon satarak, temizlik yaparak, birkaç saatlik garsonluk yaparak da para kazanmanız mümkün. Karşınıza çıkan fırsatları değerlendirmelisiniz.

8)Yaşadığınızı hissediyorsunuz
Dünyayı dolaşmaya başlamadan önce vaktimi nasıl boş geçirdiğimi anladım. İnsan istediği hayatı yaşamadığı sürece hiç yaşamamış gibi oluyor.

9)Azla yetinmeyi öğrenmek
Aslında az gibi görünen şeylerin hayatımda ne kadar yeterli olduğunu öğrendim. Yeteri kadar beslenmek, gereksiz gıda tüketmenin önüne geçiyor. Kıyafet de yemek gibi. Her güne, her yere ayrı kıyafet giymek önemli değil. Önemli olan giysileri temizlemek ve tekrar kullanabilmek.

10)Gezi günlüğü tutmak
Evet, gittiğiniz yerleri ve deneyimlerinizi anlatan bir günlük tutmak o anları ölümsüzleştirecektir. Günlüğünüzü fotoğraflarla da doldurabilirsiniz.

Tüm bu güzel şeylerin yanında bazı olumsuzluklarla da başa çıkmayı öğreniyorsunuz. Biraz da onlardan bahsedelim;

11)Güvenliğinden şüphe ettiğiniz yerlerde turist olduğunuzu belli etmeyin.
Herkes gibi ilk otostop denemelerimde korkularım olsa da zamanla otostopun bir kültür olduğunu, yeni insanlarla tanışmanın ve kolay seyahat etmenin bir aracı olduğunu öğrendim.

12)Çantanızı kendinizden bir parça olarak görün
Dünyayı dolaşırken, her türlü hırsızlık ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yüzden çantanızdan, cebinizdeki eşyalara kadar her şeyi iyi muhafaza etmelisiniz.

13)Her ülkede, her şehirde gidilmemesi gereken yerleri bilmek gerekiyor
Güvenliğiniz içi tehlikeli olan yerleri önceden bilmeniz son derece önemli. O bölgelerden uzak durmaya gayret edin.

14)Yemek kültürü size çok aykırı olan ülkelere yanınıza doyurucu besinler alarak gitmelisiniz.
Aslında bunu kültürünüze aykırı olmasa da yapabilirsiniz. Benim gibi yemekte seçici davrananlar mutlaka atıştırmalık da olsa yanında yiyecek bulundurmalı.

15)İyi ve kötüyü ayırt etme konusunda ustalaşıyorsunuz
Seyahat ederken birçok yabancı ile karşılaşıyorsunuz. Zamanla iyi ve kötü insanı ayırt etmeye başlıyorsunuz. Bunun için birkaç kez dolandırılmış olabilirsiniz ama önemli değil.

16)Pes etmeyin
Bilmediğim bir ülkede gerçekten çaresiz hissettiğim anlar oldu. Ama hiçbir zaman pes etmedim. Moralinizi her zaman yüksek tutun, çabalamaya devam edin, sonunda her şey düzeliyor.

17)Eğer yeterli bilgiye sahip değilseniz, doğada hayatta kalma gibi aksiyonlara girmeyin.
Doğada yemeksiz, susuz, ekipmansız hayatta kalmak için yeterli bilgiye sahip değilseniz, etrafınızdaki bitki, meyve gibi besin kaynaklarını yanlış kullanabilirsiniz. Zehirli olup olmadığını bilmeden doğal kaynakları tüketmemek gerekiyor.

18)Yabani hayvanlara dikkat etmelisiniz.
Seyahatinizin büyük bir bölümünü yüreyerek ya da bisiklet gibi korunmasız araçlarla geçiriyorsanız yabani hayvanların bulunduğu yerlerden uzak durmalısınız.

19)Birçok ülkede farklı priz kullanılıyor.
Sürekli farklı ülkelere seyahat edeceğinizden mutlaka priz sorunu yaşıyorsunuz. Elektronik cihazlarınızı şarj edebilmek için her prize uygun adaptör yanınızda bulundurmalısınız.

20)Konaklayarak seyahat ediyorsanız pasaportunuzu yanınızda taşımayın.
Her ihtimali düşünerek pasaportunuzun kopyasını alın. Konakladığınız yer güvenli ise pasaportunuzu orada bırakın, kopyasını yanınızda taşıyın.