7 MADDEDE HAFİF BAGAJ HAZIRLAMA

01

Şub
2019
7 Maddede Hafif Bagaj Hazırlama
Posted By :Cyp FELIX / 649 239

Seyahatlerinizde rahat hareket edebilmeniz için bagajınızın çok ağır olmaması önemli bir detaydır. Bagajınız büyük ya da küçük olsun ağırlığını ayarlamak sizin elinizde. Ağırlığı az eşyalardan oluşan büyük bir bagaj, küçücük bir bagajdan daha hafif olabilir. Aslında işin sırrı; kütlesi az, hacmi büyük eşyalarla seyahat etmek. Böylece daha çok eşya alıp, daha az yük taşımış oluyorsunuz.

Bunun için de size önerebileceğimiz bazı yöntemler var;

1) Doğru bagajı seçmelisiniz
Boş valizin de bir ağırlığı olduğunu unutmayın. Siz yanınıza az miktarda eşya alsanız da eğer bagajınız yapı itibariyle ağır ise gereksiz yere fazladan yük taşırsınız. Valiz alırken hafif olanları tercih ederseniz yükünüz daha az olacaktır.

2) Hafif kıyafetleri tercih edin
Yazlık kıyafetler genellikle hafif olur. Kışın ise kazaklar çok yer kaplar ve ağırlık yapar. Ancak yumuşak yapıda olan kazaklar hem hafiftir hem de üzerine ağırlık yüklendikçe hacmi küçülür. Çok sağlıklı olmamakla birlikte rahat ve hafif olması sebebiyle polyester yapıdaki kıyafetler de yolculuk için uygun olabilir.

3) Mutlaka kombin yapın
Kıyafetlerinizi rastgele, birbirinden uyumsuz seçerseniz hepsi için ayrı parçalar almak zorunda kalırsınız. Bu da sizin bagajınız için fazladan yük demektir. Az parça ile çok kombin yapabileceğiniz kıyafetleri tercih ederseniz eşyalarınızı minimal düzeyde tutabilirsiniz. Örneğin yanınıza iki pantolon, iki bluz almak yerine bir pantolon ve onunla uyumlu olabilecek iki bluz alırsanız yükünüz azalacaktır.

4) Kişisel bakım ürünlerini yük etmeyin
Eğer gideceğiniz yerde kolaylıkla şampuan, sabun, diş macunu gibi ürünlere erişebiliyorsanız boşuna kendinize yük etmeyin. Hatta gittiğiniz yerde kalacağınız süreye uygun miktarlarda bu ürünleri alıp tüketirseniz, dönüş yolunda da taşımanıza gerek kalmaz.

5) Ağır eşyaları giyinmek
Ağır giyeceklerinizi valizde taşımaktansa üzerinize giymeniz daha avantajlı olacaktır. Kütlesi en ağır olan kazağınızı, kabanınızı, ayakkabınızı, pantolonunuzu üzerinize giyip yola çıkabilirsiniz. Böylece bagajınızda alandan tasarruf edersiniz.

6) Bagajın içindeki tüm boşlukları doldurmaya çalışmayın
Belki de tüm önemli eşyaları valizinize yerleştirdiniz ama hala boş yer var. Bu noktada kendinize hâkim olmanız gerekiyor. Sırf yer var diye gereksiz eşyaları taşımamalısınız.

7) Mevsimlere göre hareket edin
Yola çıktığınız yer ile gideceğiniz yerin iklim koşullarına göre düzenleme yapmalısınız. Örneğin sıcak bir yerden soğuk bir yere yolculuk ediyorsanız kışlık kıyafetlerinize daha çok yer vermelisiniz. Mutlaka valiz dışında ek bir çantada ceket/mont tarzı kıyafet bulundurun. Böylece varış noktanıza ulaştığınızda hemen bagajınızı açmak durumunda kalmazsınız.

Soğuk bir yerden sıcak bir yere seyahat ederken de çok fazla kışlık eşya taşımanıza gerek yok. Ayrıca bu durumda kat kat giyinirseniz yine aynı şekilde varış noktanıza ulaştığınızda giydiğiniz katları azaltarak kolayca sıcaklığa uyum sağlayabilirsiniz.