INTERRAİL ALIŞVERİŞİ - GEREKENLER VE HAZIRLIK

11

Oca
2019
Interrail Alışverişi - Gerekenler ve Hazırlık
Posted By :Cyp FELIX / 545 239

Interrail maceranıza başlamadan önce gezmek istediğiniz gün sayısına göre tren bileti seçmelisiniz. Gittiğiniz yerlerde konaklayabilir ya da sürekli trenle seyahat halinde olup daha fazla yer gezebilirsiniz. Interrail, size konaklama, yeme-içme gibi konuları kapsamaz. Fakat Tren yolculuğunuzu uygun fiyatlı gerçekleştrimenizi sağlar.

Interrail pas bilet ile gezebileceğiniz ülkeler;
Interrail ile 30 ülkeye trenle seyahat edebilirsiniz. Bunlar; Almanya, Avusturya, Belçika, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Karadağ, Lüksemburg, Macaristan, Makedonya, Norveç, Polonya, Romanya, Portekiz, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Türkiye, Yunanistan’dır.

Pasaport, vize işlemlerini vaktinde ayarlayın
Seyahat planınızı son ana bırakırsanız pasaport ve vize işlemlerinde sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu işlemleri hallettikten sonra sıra geziniz için gerekli alışverişleri yapmaya geliyor.

Rotanızı Planlayın
Gezmek, görmek istediğiniz yerleri önceden planlarsanız seyahat sırasında arkadaşlarınızla anlaşmazlık yaşamazsınız. Tabii tren biletleri bir rotaya göre alınmadığı için daha sonra da rotanızda değişiklik yapabilirsiniz. Ziyaret etmek istediğiniz yerler konusunda fikir ayrılığına düştüğünüz takdirde gerekirse seyahatinize yalnız devam edebilirsiniz. Seyahatiniz boyunca sizler gibi birçok gezgin ile tanışma fırsatınız oluyor.

Eşya Seçimi Nasıl Olmalı
Rotanızda yer alan ülkelerin iklim şartlarını göz önünde bulundurarak eşyalarınızı ayarlamalısınız. Kolay kuruyan, temizlenen kıyafetleri tercih etmeniz size kolaylık sağlayacaktır. Islandığınızda ya da kıyafetlerinizi yıkadığınızda kurutup giyme süreniz az olacaktır. Interrail için en uygun seyahat çantası sırt çantası olacağından mümkün olduğunca az eşya almalısınız.

Eşya sınırlamanızı gereksiz kıyafetleri almamak olarak düşünebilirsiniz. Bunun dışında tabii ki önemli eşyalarınızı almayı unutmayın. Kişisel bakım ürünleri, mini ilk yardım çantası, mevsime göre kremler, şemsiye, yağmurluk gibi hava koşullarına uyumlu ekipmanları yanınızda bulundurmanız iyi olacaktır.

Yiyeceğe para vermek istemezseniz;
Amacınız öncelikli olarak yeni yerler görmek ise hazır gıdalar yiyecek-içecek harcamalarınızı düşürmenize yardımcı olacaktır. Seyahat çantanıza koyacağınız konserve, hazır çorba gibi çeşitli yiyecekler ile yemek parası vermeden gezinizi tamamlayabilirsiniz. Tabii ki arada sırada tatmak istediğiniz lezzetlere bir bütçe ayırabilirsiniz.

Sırt Çantanız Konforlu Olsun
Unutmayın bütün o ağırlığı siz taşıyacaksınız. Bedeninize gereğinden fazla ağırlık yüklememek için az ve öz eşya almalısınız. Çantanızın sırt ve bel desteği olması da sağlığınız açısından önemlidir.

Dışarıda konaklamak isteyenler;
Otelde değil de dışarıda kalma planınız varsa uyku tulumu, çadır, matara, kilit ve bol yiyecek almalısınız. Avrupa’da sular genellikle temiz olduğundan suya para vermeden mataranıza doldurarak içebilirsiniz. Kamp yapmak istiyorsanız belirli kamp alanlarını tercih ederek güvende olabilirsiniz.

Dışarıda kalmayı planlamadığınız halde maddi sıkıntılardan kalmanız gerekirse güvenli alanlar bularak arkadaşlarınızla nöbetleşe uyumalısınız. Eğer yalnızsanız kapalı alanlarda uyumanız daha güvenli olacaktır.

Otel Rezervasyonu Şart Mı?
Gezinizi sınırlamak istemiyorsanız önceden otel planlaması yapmamalısınız. Çünkü kaldığınız bir yeri beğenebilir ve orada daha uzun süre kalmak isteyebilirsiniz. Ayrıca bulunduğunuz yere yakın otelleri bulup kalmak daha kolayınıza gelir. Sırf yer ayırttığınız için belki de size çok uzak bir otele yetişmek zorunda kalmazsınız.