SIK SIK SEYAHAT ETMEK İÇİN 12 ÖNEMLİ NEDEN

07

Şub
2019
Sık Sık Seyahat Etmek için 12 Önemli Neden
Posted By :Cyp FELIX / 599 239

Seyahat etmeyi alışkanlık haline getirenler için hayat bambaşka bir anlam kazanıyor. Gittiğiniz her şehirde yeniden doğmuş gibi hissediyorsunuz. Hala yola çıkmakta kararsızsanız buyrun size 12 neden;

1) Kendinizi keşfedeceksiniz
Her yolculuğunuzda kendi içinizdeki başka bir insanı keşfediyorsunuz. Günlük hayat telaşınızda fark etmediğiniz isteklerinize, arzularınıza kulak veriyorsunuz. Bazen durup sadece nefes almak bile insana o kadar iyi geliyor ki. Sanki daha önce havayı hiç böyle solumamışsınız gibi.

2) Yol boyunca derin düşüncelere dalmak
Seyahatlerin en büyük ortak noktası sanırım yoldaki derin düşüncelerdir. Özellikle otobüs yolculuklarında, camdan dışarı dalıp yıllar öncesinden ufacık bir ana ışınklandığınız oluyordur. Yıllardır aklınızın ucuna gelmeyen acı, tatlı anlar gözünüzde canlanıyor. Belki de bu yolla kendi kendinizi terapi ediyorsunuz. Baskıladığınız duyguları hatırlamanız onlarla başa çıkmanız açısından çok önemli.

3) Yeni insanlarla tanışmak
Yolculuk sırasında veya gezerken tanıştığınız insanlar adeta ruh ikiziniz olabiliyor. Sırf bu sebeple bile iyi ki yola çıktım diyebilirsiniz.

4) Ön yargılardan kurtulmanın en güzel yolu
İnsan, bilemediği, duymadığı, alışık olmadığı kültürlere, dinlere ve daha birçok şeye karşı ön yargılı olabiliyor. Korktuğunuz şehirler, ülkeler ve oradaki insanlar hakkında birebir bilgi sahibi olduğunuzda kafanızdaki tüm o ön yargılar yıkılacaktır.

5) Dünyada kapladığınız alan genişliyor
Dünyadaki yerinizi değiştirmek sizin elinizde. Küçük bir alanda dönüp durmak yerine kocaman bir dünyayı keşfedebilirsiniz. Bedeninizi taşıdığınız her yere ruhunuz da eşlik edecektir.

6) Farklı kültürleri anlıyorsunuz
Bir kültürü okumakla yaşamak farklı şeylerdir. Size çok uzak kültürleri ancak gezip görerek anlayabilirsiniz. Saçma gördüğünüz kültürlerin, yaşadıkları coğrafyada ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu hissedince, içinizde sonsuz bir saygı oluşuyor.

7) Genel kültürünüz artıyor
Kitap okumak, film izlemek mükemmel bilgi edinme araçlarıdır. Dinlediğiniz bir müzikte bile genel kültürünüz arttırabilirsiniz. Ama hani bir söz vardır ya; “Çok okuyan mı bilir, çok gezen mi?” İkisi de son derece önemli şeyler olsa da çok gezen bilir efendim.

8) Tarihi buram buram hissediyorsunuz
Medeniyetleri yerinde tanımak için şehir şehir gezmek lazım. Tarih kitaplarında okuduğunuz o hikayeleri, kültürleri yaşamak için o topraklara ayak basmak en güzel yöntem.

9) Bir şeyleri başarmak her zaman güzeldir
Bir yolu tamamlamak da başarıdır. Hedeflediğiniz yere varmak size tarifsiz bir mutluluk katacaktır.

10) Her zaman dinç bir beden ve ruha sahip olmak
Sık sık seyahat ettiğiniz zaman hayatınız daha hareketli ve heyecanlı bir hal alacaktır. Bu durum hem ruhunuzu hem de bedeninizi dinç tutmanıza yardımcı olacak.

11) Anılar biriktirirsiniz
Bu hayatı ben gerçekten yaşadım diyebileceğiniz bir sürü anınız olur. Hatta bunları fotoğraflarla ölümsüzleştirebilir, dünyadaki varlığınızı sonsuza kadar yaşatabilirsiniz.

12) Gülüp geçmeyi öğrenirsiniz
Daha önce kendinize dert ettiğiniz şeylerin ne kadar ufak, önemsiz olduğunu fark edersiniz. Bakış açınız yeniden şekillenir. Dünyanın oturduğunuz ev ve çevresinden ibaret olmadığını, birçok güzellik barındırdığını bilirsiniz.